A szépség sebei – Cikksorozatzáró
(4. rész)
Egy nagyon különleges fiatal lányt kértünk fel, hogy ossza meg velünk gondolatait a „Szépség Sebeivel” kapcsolatban. Gersei Csenge – az anorexiából kigyógyult instagram blogger – saját bőrén tapasztalta meg, hogy milyen érzés az, amikor a vonzó látszat mögött üresség gyötör.
„Talán úgy lehetne legpontosabban megfogalmazni ezt a fajta betegséget, az étkezési zavart, ennek egyik fajtáját, az anorexiát, hogy olyan érzés, mintha egy kisördög mindig a válladon ülne, és felülbírálja döntéseidet, és nem hagyja, hogy emberi érzéseid szerint cselekedj. Azt veszi el egy lánytól, ami a legnagyobb értéke, a nőiességét. Hiszen a nőiesség egy természetes, belülről fakadó fény, ami nemcsak a nők, de a férfiak számára is elengedhetetlen. Azt gondolom, hogy a férfiak nem tudnak boldogok, lenni egy olyan világban, ahol a nők nem nőiesek. Amikor a befogadó energiák, melyek a nőkre jellemzőek, átfordulnak visszatartó, elzáró, merev rendbe, akkor a nő önmaga ismeretének a hiányában nem tudja megélni azt, amire Isten teremtette. Ez a feladata pedig az egyik legszentebb dolog.” (Tamásfalvi Hanna)
Szívecske a lattén, mosoly a szelfin, kezdődhet is az interjú a 21. század etikettje szerint!
Azok kedvéért, akik még nem ismernek, vagy nem követik figyelemmel a blogodat, mondanál pár szót magadról?
Csenge: Másodéves pszichológushallgató vagyok itt, Budapesten. Másfél éve kezdtem el a blogomat, ami igazából a kiegészítése annak a missziónak, amit én folytatok. Előadásokat tartok különböző témákban, mint az önismeret, önértékelés, illetve hogyan tudunk jó kapcsolatban lenni magunkkal, és másokkal, a saját példámon és bizonyságtételemen keresztül. A blogot azért kezdtem el írni, mert az előadásaimban csak annyi időm van, hogy elmondjam, mennyire fontos az, hogy szeressük magunkat, de arra nincs idő, hogy hogyan. Ezért kezdtem el a blogomat, hogy megmutassam, hogy a saját magunk felé táplált mindennapos szeretet lehetséges, rengeteg küzdés, de semmi sem lehetetlen.
Pár szóval a múltaddal kapcsolatban elmondanád, hogyan kezdődött nálad a testképzavar?
Csenge: Én egy elég maximalista, érzékeny és mindenkinek megfelelni vágyó lány vagyok, ami már alapjában véve egy jó táptalajt szolgáltatott az egész mentális betegségnek. Általános iskolában piszkáltak az alakom miatt, ezért felsőben iskolát váltottam, de a sebek megmaradtak bennem, és azért, hogy ne kapjak több sebet, elkezdtem magamat másokhoz mérni, mert azt gondoltam, hogy ha olyan leszek, mint a többi lány, akkor abbamarad a sok bántás, és végre akkor majd megfelelek. Elégedetlen voltam a külsőmmel, nem tetszett, ahogy kinézek, ahogy a ruhák álltak rajtam. Nem éreztem elég vékonynak és szépnek magamat. Nem éreztem magam olyannak, mint a többi lány.
Milyen sértések fájtak a legjobban?
Csenge: Volt, amikor mentem haza biciklivel és úgy szólt meg egy évfolyamtársam. Egy bulin pedig egy focista osztálytársam azt mondta rám, hogy bálna vagyok. Az nagyon fájt… évekig azt a szót sem tudtam kimondani, hogy „bálna”. De a betegség a sértések után lassan alakult ki, amikor már teljesen normális alakom volt, és magamnak akartam tökéletesen megfelelni.
Hogy döbbentél rá, hogy nincs minden rendben veled? Te vetted észre, vagy valaki más?
Csenge: A nagyszüleimnek, a szüleimnek, és az egyik barátnőmnek tűnt fel a dolog. A szüleim vittek el a terápiára, ahol aztán sok segítséget kaptam.
Amikor szembesítettek azzal, hogy beteg vagy, az lesokkolt?
Csenge: Igen, emlékszem, hogy ültem a kanapén, és egyszer csak azt éreztem, hogy alig kapok levegőt. Utána kezdődtek a vizsgálatok, vérvétel, ultrahang, EKG és minden más. Nagyon nehéz időszak volt.
Mennyi idő alatt gyógyultál meg?
Csenge: Testileg 1-2 év, amíg a súlyom ismét normális lett, de mentálisan kb. 5 év.
Szóval nem a közösségi média hatására lettél anorexiás?
Csenge: Szerencsére én még abba a generációba tartozok, akiket fiatal korukban még az Instagram, Facebook nem tudott befolyásolni. A rossz gondolataim inkább a társas összehasonlításon alapultak.
Azokkal, akik régebben bántottak, tartod a kapcsolatot?
Csenge: Igen. Én könnyen megbocsájtok, bár, ha magamról van szó… ott még sokat kell fejlődnöm. Azt vallom, hogy nincsen rossz ember, csak magányos, félelemmel teli és érzelmileg instabil ember van. Tökéletlen, mint Te vagy én. És ilyenkor elég sok minden rosszat el tudunk ám követni… A bűnös embert érzelmileg sebzettnek látom, és ezért nem sorolom be őket fekete-fehér kategóriákba. Ha megbántanak, nyilván rosszul esik, haragszom is egy ideig, de utána elengedem és továbblépek.