JIT 2025Mente Misszió

JIT Róma 2025

Jubileumi Ifjúsági Találkozó (JIT) Róma 2025

 

Ferenc pápa az idei szentévben jubileumi találkozóra hívja a fiatalokat Rómába. Gyertek velünk, hogy a szentév mindannyiuk számára az élő és személyes találkozás alkalma legyen Jézus Krisztussal, az üdvösség „kapujával”.

„Akik az Úrban bíznak, fáradság nélkül járnak” (Iz 40,31)

Legyünk a Remény zarándokai!
Tarts velünk!

 

IDŐPONT: 2025.07.23. – 08.04.
HELYSZÍN: Umbria egyházmegye (Assisi), Róma

A ZARÁNDOKLAT TERVEZETT PROGRAMJA
07.24-27. előtalálkozó az umbriai egyházmegyében: találkozás helyi fiatalokkal,
Assisi városának látogatása, helyi egyházmegyei programok
07.28. hétfő érkezés Rómába, szállás elfoglalása
07.29. kedd ünnepi köszöntés, mise a Szent Péter téren
07.30-31. szerda-csütörtök lelki, kulturális, művészeti rendezvények Róma-szerte,
átvonulás a Szentkapun
08.01. péntek bűnbánati nap
08.02. szombat koncert, animáció, vigília a Szentatyával, virrasztás
08.03. vasárnap záró mise Ferenc pápával, indulás haza
08.04. hétfő reggel/délelőtt érkezés haza

Utazás: két autóbusszal
Szállás: családoknál, iskolákban, plébániákon, közösségi terekben

RÉSZVÉTELI DÍJ
A találkozó teljes költsége 217.000 Ft
, mely magába foglalja az utazást, szállást, étkezést, utasbiztosítást, zarándokcsomagot. Ebből az összegből a Váci Egyházmegye 80.000 Ft, az MKPK 10.000 Ft, a VIFI Alapítvány további 10.000 Ft támogatást nyújt.
Így a találkozó önköltsége 117.000 Ft.
Amennyiben ez túl sok, igényelhetsz további támogatást a VIFI Alapítványtól, de amennyiben többet is tudsz fizetni, úgy másokat támogatsz vele.

JELENTKEZÉS
Sajnos csak 18 és 30 éves kor közöttiek jelentkezését tudjuk elfogadni.
A regisztrációs díj első részét, 50.000 Ft-ot április 10-ig kell befizetni, a fennmaradó részt május 20-ig.
Jelentkezési határidő: február 28.

Elérhetőség: Ha bármi kérdésed van, írj a tholtne.borbely.monika@vifi.mente.hu címre. A további fejleményeket pedig a facebook eseményen tudod követni.

 

MIÉRT GYERE EL A JIT-RE?

A Szentévről
A szentév Isten hívő népe számára kegyelmi ajándék – ahogy a Szentatya fogalmaz. Hiszen a szentév – a szeretetteljes visszatekintésen túl – elsősorban a megújulásról, az újbóli megtérésről, az újrakezdés lehetőségéről szól.
A jubileumi év vagy szentév egy különleges év a római katolikus egyházban, amelynek ószövetségi gyökerei vannak. A jubileumi év a mózesi törvény szerint minden ötvenedik esztendő volt, amely a jóbel (a kosszarvból készült kürt) ünnepélyes megszólaltatásával kezdődött, és amelyet a társadalom szociális egyensúlyát biztosító intézkedések megtartásával kellett megünnepelni. Ilyenkor a földeket pihentették, az elzálogosított földbirtokok és házak visszakerültek az eredeti birtokos tulajdonába; a rabszolgákat szabadon bocsátották, az adósságokat elengedték. Ennek mintájára vezette be az egyház mintegy bűnbánati – bűnbocsánati – kiengesztelődési évként a jubileumi évet, amely rendesen huszonöt évenként ismétlődik. A jubileumi év egyik célja az életszentség előmozdítása.

A Ferenc pápa által „Remény zarándokai” mottóval meghirdetett 2025-ös jubileum a 27. rendes szentév lesz, amelynek keretében meghatározott feltételekkel teljes búcsú nyerhető el.

Hogyan nyerhető el teljes búcsú?

Mi a búcsú?
A búcsú az Egyház hathatós közbenjárása Istennél valamely ideig tartó büntetés elengedéséért olyan bűnök esetében, amelyeket, mint bűnöket, már eltöröltek a bűnbánat szentségének vételével. A bűnbánat szentsége (a gyónás) visszavezet a kegyelem állapotába, azonban a bűn következményei nem szűnnek meg a megtéréssel és a feloldozással. A bűn „nyomai”, a kialakult rossz szokások megmaradnak bennünk (lelkünkben, pszichénkben,  reflexeinkben), ezért van szükségünk megtisztulásra, vezeklésre, illetve ezért jutnak emberek az „ideigtartó” büntetésre, a halál utáni tisztulási állapotba, a „tisztítótűzbe”.
Az Egyház bizonyos feltételek mellett vagy bizonyos ünnepi alkalmakkor (pl. szentév, templombúcsú, halottak napja) „kegyelmi kincseket” oszt. Azaz részben vagy egészében elengedi a híveknek a bűneikért való „tartozásukat”, illetve az „ideigtartó büntetést”. Ezt azért teheti meg, mert rendelkezik Krisztus és a szentek érdemeinek kifogyhatatlan „kincstárával”, és erre Krisztustól fölhatalmazást kapott. A teljes búcsút így felajánlhatjuk a tisztítótűzben szenvedő lelkekért vagy önmagunkért.
A most következő szentév ilyen különleges alkalom, amikor a búcsúnyerés által is a remény zarándokai lehetünk. A jubileumi búcsú részleteiről egyházmegyénk honlapján olvashatunk.

 

Mennyei Atyánk,
te vagy a remény, aki nem okoz csalódást
te vagy minden dolog kezdete és vége;
áldd meg most a kegyelem idején
Fiad dicsőséges keresztje mögötti zarándokutunk kezdetét.
Kötözd be a megtört szívek sebeit,
oldd meg a láncokat, amelyek a bűn és a gyűlölet
rabszolgáiként fogva tartanak bennünket.
Add népednek a Szentlélek örömét,
hogy megújult reménységgel haladjon vágyakozásának célja felé.
Krisztus, a te Fiad és a mi Urunk által,
aki él és uralkodik mindörökkön örökké.

(Ima a szentévet megnyitó szertartásból)